graduateshotline logo - Home
Home >> Study Abroad >> Study in Australia :

Life and Living in Australia

Here is a convenient guide for those wishing to live in Australia detailing the rent that is generally charged and how much is spent on a cup of coffee. It seems that costs for which we have no control like electricity, water and gas are going through the roof. What is more, there was a survey that revealed that the average Australian needs as much as A$2.17 million to cover expenses (housing, education, medical care, etc) over a lifetime.

Utilities

In terms of utilities, basic electricity, heating, water and garbage for an 85m2 apartment(85 square meters) is around A$200 per month. The range is typically between $150 and $300. Monthly energy costs (gas and electricity) are A$500 for a 200 square meter home.

As for telephone services, the monthly charge for a single line Is ~A$30. Several plans/options are available.

As for internet, a 6 Mbps unlimited data plan will set you back 60 Aussie dollars for a month.

Rents Per Month

In the city center, a 1-bedroom apartment can be rented out for A$1,800 on average. The starting price for a 3-bedroom apartment rental is A$2,200. But if you want a nicer place, expect to shell out between A$3,000 to A$3,500.

If you happen to rent outside the city center, you will have to pay A$1,355 per month. For a 3-bedroom apartment, it can cost as little as A$1,600 to as much as A$2,600.

Insurance

Those looking for health insurance in Australia should take advantage of the universal medical cover called Medicare. In addition, there are about 36 insurance providers to choose from.

The best-known insurance companies are Medibank Australian Unity, HCF, NIB and Bupa. Bupa Australia is pretty renowned. These are structured for-profit. There are also several non-profit insurers with the largest non-profit provider HCF insurance and GMHBA being among them.

Groceries

You can expect to spend A$2.5 for 1 litre of pasteurized whole milk. Butter averages A$ 5.50 per 500 grams and 12 large grade A eggs cost A$ 5.00. A kilogram of potatoes, onions and tomatoes cost A$3.5, A$3.5 and A$5.00 respectively.
Canned Products
Half a kilogram of peas are priced at A$2.60 and peaches and pineapple with the same weight can be enjoyed for A$2.75 and A$2.60 each.
Meat and Poultry Products
A kilogram of beef is available in the supermarket for A$34.90 and roast beef can be picked up for A$21.99 a kilogram. Sausages cost A$11.97 and chicken averages A$5.99 a kilogram.
Miscellaneous grocery items
In between study sessions or work breaks, it's always nice to grab some peanuts or potato chips. 150 grams of each cost A$1.57 and A$4.99 respectively. After a good meal, there is nothing like ice cream with a liter being priced at A$9.24 on average. Additionally, a box of 'After Eight' chocolates will cost $A15.16 for 250 grams.

Differences among urban areas

There are some cities and regions that are more expensive than others. For instance, the cost of living in Melbourne is typically more than the cost of living in other Victorian regions.

Study in Australia Courses and Admissions Life/Living, Visa